Drugie spotkanie DKF-u – „Przebaczyć wystarczy raz. Nienawidzić trzeba codziennie”.




W dniu 29 października 2018 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego, które odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej. W trakcie spotkania uczniowie dyskutowali na temat filmu Dereka Cianfrancea "Światło między oceanami".
Film ten to historia młodego małżeństwa, które uratowało dziecko z dryfującej łodzi. Postanawiają zatrzymać dziewczynkę, nie informując nikogo o zaistniałej sytuacji.
„Światło między oceanami” to film wyjątkowy. Wzbudza w widzu wielorakie emocje. Opowiada o cierpieniu, winie, karze ale i przebaczeniu.
         Film jest wart obejrzenia z wielu powodów. Podczas oglądania możemy przeżywać emocje wraz z bohaterami: śmiejemy się razem z nimi ale także płaczemy razem z nimi.
CIERPIENIE
Tom jest człowiekiem poranionym przez przeżycia wojenne. Jego losy pokazują jakie spustoszenie w sercach ludzi powoduje konflikt zbrojny. Na nic już nie czeka. Niczego nie oczekuje. Postanawia podjąć się pracy latarnika. Samotność – jest to coś, co dobrowolnie wybiera. Używając dzisiejszej nomenklatury możemy powiedzieć, że jest człowiekiem przegranym. Tom odczuwa silne wyrzuty sumienia z powodu tego, co musiał robić podczas wojny. Wojna niszczy ludzi nie tylko fizycznie ale także (przede wszystkim (?) psychicznie. Wszystko się zmienia, gdy los zsyła mu Isabel. Czy jednak będą szczęśliwi?
WINA
Tom i Isabel to dobrzy ludzie. Bardzo pragną zostać rodzicami. Niestety, Isabel dwa razy poroniła. Bardzo ten fakt przeżywa, nie może się z tym pogodzić. Cierpi. Tom wspiera ją, jednak ona nie może pogodzić się z tym, że nie jest jej dane urodzenie dziecka. Popada w depresję. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraz z Tomem ratują dziewczynkę z dryfującej łodzi. Na łódce oprócz maleńkiej dziewczynki znajduje się także mężczyzna, który jednak nie żyje. I tu zaczyna się początek prawdziwego dramatu Toma i Isabel. Jest to moment przełomowy. Oboje postanawiają zatrzymać dziecko, nie informując nikogo o zaistniałej sytuacji. Nie myślą o tym, że może ktoś czeka na to dziecko, np. matka.
Tom ma większe opory przed zatrzymaniem dziewczynki, ale Isabel go do tego namawia. Jednakże po pewnym czasie Tom poznaje kobietę, która okazuje się być matką dziecka. Gdy młody mężczyzna dostrzega jak bardzo cierpi ta kobieta, zaczyna odczuwać silne wyrzuty sumienia. Jednakże nie wyjawia jej prawdy – co niszczy go psychicznie.
KARA
Prawda wychodzi na jaw. Toma i Isabel spotyka kara za popełniony czyn. Jakkolwiek widz potępia ich uczynek, to jednak równocześnie odczuwa współczucie wobec tragicznego życiorysu bohaterów.
PRZEBACZENIE
Najbardziej godną podziwu postacią jest Hannach – matka dziewczynki. Wybacza Tomowi i Isabel. Rozumie ich tragedię i potrafi im przebaczyć. Wypowiada znamienne słowa: „Przebaczyć wystarczy raz. Nienawidzić trzeba codziennie”.
Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film. Po projekcji uczestniczyli w dyskusji – uznali film za warty obejrzenia i polecenia innym osobom. Największą sympatię wzbudziła wśród widzów Hannach, zaś postacią najbardziej irytującą była Isabel.
Zajęcia prowadzili: Marcin Czubara, Agnieszka Matwiejczuk i Barbara Mazurek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego !!!

Temat: Trudne sytuacje wokół nas – przemoc i agresja.

Film "Dracula"